O projektuNahlásit chybu
CZEN
Artlist — Centrum pro současné umění Praha

Demonstrace demokracie

Autor
Rafani
Rok
2002

O díle

Demonstrace demokracie

27. října 2002

Václavské náměstí

Praha

Performanci jsme řádně ohlásili na obvodním úřadě Prahy 1 jako demonstraci. Za místo jejího uskutečnění jsme si vybrali část Václavského náměstí pod sochou svatého Václava. Zde se odehrávala většina důležitých okamžiků českých dějin a dodnes se na tomto místě často konají demonstrace.

Veřejnost jsme na performanci upozornili plakátovou kampaní a média emailovou annoncí.

V předvečer státního výročí vzniku Československa jsme se ve stanovenou hodinu oblečeni v šedých uniformách shromáždili pod sochou Svatého Václava, nastoupili čelem k divákům a chvíli vyčkali. Pak tři z nás rozvinuli černo-šedo-bílé napodobeniny české státní vlajky. Zatímco zástavy vlály ve větru, čtvrtý člen skupiny je postupně poléval hořlavinou a zapaloval. Jakmile vlajky doopravdy vzplanuly, přítomní policisté nás zadrželi a odvezli na policejní stanici.

Text prohlášení:

Zkoumáme mezní možnosti demokratického systému, hranici mezi využíváním a zneužitím, rozporný vztah mezi právy a povinnostmi občana vůči státu.

Hledáme dnešní obsah pojmů morálka a zodpovědnost. Zajímá nás napětí mezi formou akce a jejím obsahem.

Jen důsledným ničením devalvovaných hodnot a symbolů se můžeme přiblížit k jejich původní podstatě. I kladný obsah může mít extrémní podoby vyjádření.

Bořit mohou jen ti, kteří věří v lepší budoucnost.

 

Foto

Centrum pro současné umění Praha, o.p.s. www.fcca.cz 2006–2018
Tyto stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR v rámci programu WebArchiv