O projektuNahlásit chybu
CZEN
Artlist — Centrum pro současné umění Praha

Sergej, Dušan

Autor
Rafani
Rok
2003

O díle

Sergej, Dušan

13. září 2003

galerie NOD

Praha

Galerii NOD tvoří dvě vzájemně propojené místnosti obdélníkového půdorysu. První z nich je ukončena prolamovaným dekorativním uzávěrem.

Několik dní před chystanou performancí jsme si na stanovený termín ústně najali dva dělníky: Sergeje z Ukrajiny a Dušana z Ostravy. V domluvený den a hodinu oba přišli do galerie, zde se převlékli do pracovního oděvu a z přichystaného stavebního materiálu postavili dlouhou zděnou lavičku. Stavba trvala tři a půl hodiny. Během výstavby jsme zájemcům poskytovali informace o činnosti umělecké skupiny Rafani. Po dokončení lavičky jsme si s najatými dělníky připili a v obálce jim předali slíbený obnos tisíce českých korun pro oba. Posléze se dělníci převlékli a odešli z galerie. Na závěr jsme do malty na vrchu lavičky zapíchali skleněné střepy. Po celou dobu jsme byli oblečeni v černých uniformách.

Lavička šikmo předělovala prostor galerie NOD. Z jedné strany se dotýkala zdi a z druhé ponechávala metrový průchod. Lidé procházející skrze galerii do kavárny nebo z kavárny museli tuto nečekanou překážku velkým obloukem obejít.

 

Foto

Centrum pro současné umění Praha, o.p.s. www.fcca.cz 2006–2018
Tyto stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR v rámci programu WebArchiv