About the projectReport a problem
CZEN
Artlist — Center for Contemporary Arts Prague

Jan Svoboda

First Name
Jan
Surname
Svoboda
Born
1957
Birth place
Nové Město na Moravě
Place of work
Radňovice in Morava
Website
www.malirsvoboda.cz
Keywords
painting
CSU Library
↳ Find in the catalogue

About artist

Jan Svoboda narozen 1957 v Československu, žije a pracuje v Radňovicích na Moravě. Malíř a sochař, který vystudoval Stavební fakultu na VUT Brno. Neabsolvoval žádnou výtvarnou školu. Od roku 1983 uspořádal přes sto dvacet výstav, věnovaných abstraktním obrazům krajiny, vyjádřených v geometrických symbolech a znacích. Do 90. let minulého století žil a pracoval v Brně jako stavební projektant, od roku 1991 tvoří na rodinném statku v Radňovicích na Vysočině. Proto ke svému jménu často přidává přízvisko „malíř z Radňovic“. Vedle malby se zabývá i dřevěnými sochami a tvorbou originálního nábytku.

 

V posledních letech Svoboda několikrát vystavoval společně s fotografem Jindřichem Štreitem, který dlouhodobě zaznamenával život železárny ve Vítkovicích. Našel tam mnoho zajímavých detailů u strojů, podlah, zdí, stropů a šrotu, jež nafotil a ukázal Svobodovi. Malíř shledal, že Štreitova tovární zátiší vypadají podobně jako jeho olejové obrazy jednoduchých, barevně tlumených kompozic, vyjádřených geometrickými symboly a grafickými znaky. Zrodila se mediálně propojená série děl, kterou lze charakterizovat jako „myšlení v obrazech“. Filosof Miroslav Petříček ve stejnojmenné studii říká: „Někdo stojí v krajině, dívá se kolem sebe, pak se ale najednou dívat přestane, protože se za-dívá.“ Takto Štreit i Svoboda se shodně za-dívali do detailů a typických znaků zvoleného prostředí a posunuli hodnotu jeho informace do ryzí obraznosti.

 

Příznivci Svobodových obrazů často hovoří o malbě boštíkovského typu, ačkoli koncepční východisko se tu vzájemně liší. Nejde jako u Boštíka o hledání principů řádu, struktur a tajuplnosti kosmu, obrazy spíše vycházejí z konkrétního prostředí, kde malíř žije a abstrahuje jeho morfologické jádro. Rád se pohybuje ve výrazové rovině elementárního grafismu, kde znakům a symbolům nepřidává žádný konkrétní význam. Má v oblibě prostotu intuitivního vyjádření, jeho prvky jako kroužky, čáry, čtverce, body a křivky nezatěžuje žádný logos. Na monochromním pozadí, často bělavém, jehož tlumenou barevnost charakterizuje jedno z malířových dětí jako „svobodovská hnusoba“, se často neobjevuje takřka nic, maximálně čára, šmouha, stín, náznak kruhu nebo čtverce, či jiného geometrického prvku. Přesto názvy obrazů odpovídají zážitkům v přírodě – Stín listu, Tři části hvězdy, Lesnatá krajina, Tmavá krajina, Ostroh apod. Ze spojení ryze vizuálních forem a jejich názvů vyciťujeme zadumanost prostředí vrchoviny a vidíme, jak meditativně může působit krajina. Obrazy jsou zásadně malovány olejem, ale jakoby v prchavém okamžiku určitého rozpoložení, se stopami zásahů nejenom štětcem a špachtlí, ale i uhlem, rukou, houbou, hadříkem apod., takže povrch obrazu je někdy zemitý, s drsnou texturou. Ostatně sám malíř připouští i jeho vrstevnatost, když strukturu plochy překrývá přemalbou či různě silnými pastózními pruhy. O to lépe však jemné abstraktní znaky kruhů, oválů, křížků nebo čtverců, opticky často vykrývající celé sémantické pole obrazu, vyjadřují intuici v hledání čehosi základního ve světě.

 

V poslední letošní výstavě v Praze byly malířovy obrazy konfrontovány s tvorbou německé skupiny Abstrakt Real, zabývající se cykličností živelných procesů v přírodě. I tvorba této skupiny je založena na koncepčním posunu zážitků v přírodě k vyjádření určitého způsobu vidění, prostřednictvím obrazů, jež se podvědomě dotýkají archetypů našeho vnímání. Jde nepochybně o hledání nových možností artikulace vizuálního jazyka.

Author of the annotation
Vlasta Čiháková Noshiro

Published
2014

CV

Malíř a sochař - vystudoval Stavební fakultu na VUT Brno. Neabsolvoval žádnou výtvarnou školu. Do 90. let minulého století žil v Brně, kde pracoval jako stavební projektant, od roku 1991 tvoří na rodinném statku v Radňovicích. Vedle malby se zabývá i dřevěnými sochami, tvorbou originálního nábytku a nástěnnými malbami. V roce 2002 ilustroval knihu Mýty Lakotů v nakladatelství Argo Praha.

Exhibitions

Solo exhibitions
(selection)

2014
„Trocha geometrie“, Divadlo Bolka Polívky, Brno
Horácké muzeum, Nové Město na Moravě

2013
Galerie N7, Prostějov
Horácká galerie (s J. Štreitem), Nové Město na Moravě
Galerie Fox, Praha
Galerie Art, Chrudim
Galerie Langův dům, Frýdek-Místek
Stodolní galerie (s J. Svobodou), Nový Jimranov

2012
„...až stokrát sto“, Galerie Platinium, Brno
Galerie kritiků, Praha (s J. Štreitem)
Velké žaluzie, M´Art Print Gallery, Velké Zálužie, Slovakia
Národní knihovna Bělehrad (s J. Štreitem), Srbsko
O čáře, Galerie Lapidárium, Praha
Ateliér Babylon, Bratislava
Od oleje k šepsu, Café 99, Úvoz 56, Brno

2010
Muzeum Bruntál (s J. Štreitem)
Galerie G12, Náměšť nad Oslavou (s O. Svobodou)
Městské muzeum, Bystřice nad Pernštejnem
Galerie Otakara Kubína, Boskovice
Synagoga Lomnice u Tišnova
Galerie 8a, Brno

2009
Zámek Kinských, Žďár nad Sázavou
Galerie Crears, Rožnov pod Radhoštěm
Galerie Pod radnicí, Zlín

2008
Galerie Art, Chrudim
Galerie Rondo, Hradec Králové
Galerie U Jákoba, Opava

2007
Galerie Dílo Brno
Galerie ZD Stará škola, Sněžné
Galerie U Jakuba, Frýdek Místek

2006
Galerie Studna Liberec
Horácká galerie, Nové Město na Moravě
Stará radnice, Žďár nad Sázavou
Parlament České republiky, Praha

2005
Hotel Prestige, Znojmo
Galerie G 7, Praha
Galerie Rondo, Hradec Králové
Galerie Ateliér, Zlín

2004
Občanské sdružení Práh, Brno
Galerie d’Art, Ostrava
Galerie M&K Jihlava, Praha
Galerie V, Podivín
Galerie Doma, Kyjov
Group exhibitions not included in ARTLIST.
(selection)

2014
„Abstrakt real“ (s německou skupinou Abstrakt Real), Galerie kritiků, Praha

2012
Spoločnosť Povalač, Farma Bolka Polívky, Olšany

2011
„Identita reality – Expozice času“, Galerie Šternberk

2010
Galerie Beseda, Ostrava
Galerie Crears, Rožnov pod Radhoštěm

2004
Art & interior, Veletržní palác, Praha

2002
Eurogallery, Victoria, Kanada

2000Art & interior, Veletržní palác, Praha

Photo

Center for Contemporary Arts Prague www.fcca.cz 2006–2018
This website is archived by National Library of the Czech Republic within the project WebArchiv