About the project
CZEN
Artlist — Center for Contemporary Arts Prague

Samuel Paučo

First Name
Samuel
Surname
Paučo
Born
1986
Birth place
Zvolen, Slovakia
Place of work
Brno
Website
www.samuelpauco.com
https://ffa.vutbr.cz/lide/samuel-pauco-76327
Keywords
CSU Library
↳ Find in the catalogue

About artist

Samuel Paučo patří k nejvýraznějším malířům své generace s jasně rozpoznatelným rukopisem. Jeho převážně velkoformátová plátna, která vznikají v tematických cyklech, zcela samozřejmě překračují hranici mezi konkrétními náměty a abstrakcí. Horské masivy, tváře, masky či nahé ženské tělo představují na plátnech rozpoznatelné náměty, přesto se však zdají být zcela podřízené malbě a technické stránce zpracování. Malba je pro Pauča tím hlavním námětem, z něhož výstavba obrazu vychází. Dokonce i tehdy, když se z jeho pláten stávají trojrozměrné objekty, pozornost je vždy upřena k malbě jakožto základu vizuálního zobrazení. Prostým opřením několika pláten o sebe navzájem Paučo jejich vnímání někdy posouvá z tradičního dvojrozměrného rámce směrem k objektu, který s divákem v prostoru komunikuje ze všech stran. S obdobným umělcovým badatelským zájmem o malířství a jeho možnosti vznikají i další samostatné trojrozměrné objekty, které však stále zůstávají spojené s primárně malířským způsobem vyjádření.

 

Samuel Paučo bývá definován jako „bytostný malíř“. Tento až romantizující pojem, nezřídka spojovaný s malíři devatenáctého a dvacátého století, však v zásadě přesně charakterizuje přístup tohoto autora. O jeho jednoznačném zaměření na malbu ostatně vypovídá už jeho studium, které bylo až netypicky zacílené. Na brněnskou Fakultu výtvarných umění VUT nastoupil rovnou do Ateliéru malířství Martina Mainera, u kterého po ukončení svých studií pokračoval jako odborný asistent. Nejprve na FaVU, tedy v témže ateliéru, kde sám absolvoval (2011 – 2012), a následně na Akademii výtvarných umění v Praze (mezi lety 2012 a 2018), kam nastupoval již přímo s Mainerem.

 

Během svých vlastních studií Paučo absolvoval pouze stáž v ateliéru Václava Stratila, a to v roce 2009 na téže fakultě. Vliv a přístup silných uměleckých osobností se v jeho tvorbě nepopiratelně projevuje, nikoliv však v podobě jakýchsi obdivných referencí. Ukazuje se naopak jako zcela svébytný a sebevědomý projev, pro který je umělec řazen i mezi výrazné představitele středoevropské moderní malby, přičemž je srovnáván s drážďanskou a lipskou malířskou školou tzv. nové německé malby reagující na silný odkaz expresionismu.

 

Samuel Paučo se od počátku studií zabývá možnostmi zobrazení a malby jakožto média. Nejde mu tedy primárně o přenesení nějakého konkrétního výjevu na plátno a nesnaží se ani zachytit atmosféru, přesto skrze malbu navozuje silné pocity. V centru zájmu stojí  samotný malířský proces, který autor podrobuje zkoumání prostřednictvím zvolených principů. Například zapojením lepicích pásek vlepovaných do obrazu, jež pak odhalují či ukrývají různé části jednotlivých vrstev, nebo třeba když v určitý moment pracuje pouze s ustálenou barevnou škálou. Tak jako tomu bylo v případě jeho maleb po roce 2010, kdy v jeho obrazech převládaly pigmenty hnědé, černé a bílé barvy v různých variacích. Nejde tu přitom o nějaká uměle nastavená omezení, ale o přirozené vyústění opakujícího se postupu.

 

V poslední dekádě se autor také často věnuje tématu krajinomalby na pomezí abstrakce. Od motivů horských štítů a masivů, které se objevovaly v sériích Behind the Curtain a Before the Curtain (2011–2013) přešel k až biblickým výjevům potopou stižených scenérií. Zbytky neurčitých dřevěných chatrčí a konstrukcí v nich reflektují pozůstatky lidské činnosti v katastrofou zasažené přírodě (série Flood, 2015–2020). V nejnovějších dílech se pak umělec opět navrací k širší barevné škále, ve které převažuje červená barva a zájem o lidskou tvář a tělo. Do jejich zobrazení zapojuje síť, jakési pletivo vzniklé strháváním lepicí pásky, jenž překrývá antropomorfní náměty (výstava A Love Supreme v Galerii Pitevna (přelom 2022/20223).

 

Samuel Paučo často vystavuje i v zahraničí – krom rodného Slovenska především ve Vídni, v Londýně a v řadě německých měst. Což potvrzuje jak mezinárodní relevanci jeho tvorby, tak i umělcovu schopnost působit i mimo kontext lokální scény. Paučo tak opakovaně ukazuje, že zdánlivě fixní médium malby lze stále znovuobjevovat a posouvat jej blíže současnému divákovi, který o něj ostatně zájem nikdy neztratil.

Author of the annotation
Michaela Banzetová

Published
2023

CV

Studies:

2005-2011 Faculty of Fine Arts, Brno University of Technology,

studio of Martin Mainer

 

Stipends:

2008 Faculty of Fine Arts, Brno University of Technology, studio of Václav Stratil

 

Awards:

2011 finalist of NG333 Award

2009 finalist of ESSL Award

Member of art groups not included in ARTLIST.
umělecká skupina TUBA (Jan Pražan, Lyuben Petrov, Samuel Paučo)

Exhibitions

Solo exhibitions
2013
Boha Jeho! - Galérie mladých, Brno

2012
Snoop dog - The Chemistry Gallery, Praha (Prague)

2011
Za oponou (Behind the Curtain) - diplomka, Wannieck Gallery, Brno
Stejná předehra, jiná opera (spolu s Janem Pražanem)– WalkThruGallery, Hradec Králové
Group exhibitions not included in ARTLIST.
2013
Stille SPKTKL - Munikat, Munich
PLEJ! - Slezskoostravská galérie, Ostrava
2.návštěva sbírky manželů Zemanových – Galérie Sladovna, Žatec
Jeden pták jaro nedělá - Galerie u Prstenu, Praha (Prague)
ALCHYMIE - The Chemistry Gallery, Sokolov
1.návštěva sbírky manželů Zemanových – Galérie Sladovna, Žatec
Kraj-inné meze – Galerie Města Balnsko

2012
Apartment Private Art Party III., Brno (kurátori: M.Jiřele, N.Perkof)
Umlělecké tržiště - Prádelna Bohnice, Praha (Prague)
RUKA RUKU MYJE - Galérie AULA FaVU, Brno
TUBA - Nad vodou, Galerie Behémót, Brandýs nad Orlicí
Těžký výběr, Galérie Sýpka
TUBA - Žádnej Ležér, Workshop@y, Praha
Apartment Art Party II., Brno

2011
Finalisti Ceny NG333, Veletržní palác, Praha
Diplomky 2011, The Chemistry Gallery, Praha
Chemistry ABS - The Chemistry Gallery, Praha

2010
FaVu Records, galerie Aula FaVU, Brno
Brno ist Berlin, Berlin ist Brno, galerie Aula FaVU, Brno

2009
Cycle Tcheque, laGalerie , Paris
ESSL award 2009, Národní galerie, Veletržní palác, Praha
"Punkwa" Galerie Města Blansko

Monography

Monography

Samuel Paučo, Snoop dog, text Pavel Kubesa, The Chemistry Gallery, Praha 2011

Photo

Center for Contemporary Arts Prague www.fcca.cz 2006–2024
Report a problem