O projektuNahlásit chybu
CZEN
Artlist — Centrum pro současné umění Praha

Tomáš Pospiszyl

Tomáš Pospiszyl (*1967) je historik umění, kurátor a pedagog. Zabývá se českým a světovým uměním 20. a 21. století. Působí v Centru audiovizuálních studií FAMU, od roku 2012 učí na Akademii výtvarných umění v Praze. Od jeho založení pracuje pro sdružení tranzit.cz.

Autorsky se podílel na několika výstavních projektech: s Vandou Skálovou připravil výstavu a monografii Aléna Diviše (Praha: Nadace Karla Svolinského a Věry Kubátové 2005) a s Ivanem Adamovičem výstavu a knihu „Planeta Eden“ (Praha: Arbor vitae 2010). Je autorem retrospektivní výstavy a monografie Vladislava Mirvalda (Praha: Arbor vitae 2010), koncipoval a odehrál performativní přehlídku „Archiv Júliuse Kollera: Badatelna“ (tranzitdisplay, Praha 2012).

Je podepsán pod řadou publikačních projektů: sestavil antologii americké výtvarné teorie „Před obrazem“ (Praha: OSVU 1998), s Laurou Hoptmanovou antologii východoevropských textů o umění druhé poloviny 20. století „Primary Documents“ (Cambridge: The MIT Press 2002). Je autorem monografie Josefa Bolfa (Praha: Divus 2009), inicioval a studií doprovodil reprint „Kinetismu“ Zdeňka Pešánka (Praha: Nakladatelství Akademie múzických umění 2013). Napsal knihy „Octobriana a ruský underground“ (Praha: Labyrint 2004), „Srovnávací studie“ (Praha: Fra 2005) a „Asociativní dějepis umění“ (Praha: tranzit.cz 2014).

Umělec
Cihlář Michal
Kvíčala Petr
Příhoda Jiří
Stratil Václav
Černý David
Štenclová Kateřina
Centrum pro současné umění Praha, o.p.s. www.fcca.cz 2006–2018
Tyto stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR v rámci programu WebArchiv