O projektu
CZEN
Artlist — Centrum pro současné umění Praha

tranzitdisplay

Město
Praha
Ulice
Dittrichova 9/337
Web
www.tranzitdisplay.cz
i-datum
↳ Vyhledat v databázi VVP AVU
E-mail
info@remove-this.tranzitdisplay.cz
Telefon
+420 222 516 982
Existence od
2007
Existence do
2018

O prostoru

V zrekonstruovaných prostorách domu z 20. let, kde původně sídlil Penzijní ústav zaměstnanců nemocenských pojišťoven, působí od roku 2007 na ploše 350 m2 pod „syntetizujícím“ názvem Tranzitdisplay „zázemí současného umění“, jehož koncept společně vyvinuly dvě progresivně orientované iniciativy Tranzit a Display. Mezioborová činnost Tranzitu (pořádání přednášek a diskusí, sympozií, publikační činnost, projekce, udělování grantů apod.) je zaměřena na realizaci projektů současného umění ve střední Evropě, cílem je všestranný dialog mezi odbornou i širokou veřejností. Program občanského sdružení Display, provozující průkopnickou, ale dnes už neexistující stejnojmennou galerii (viz At. č. 4/03), je zaměřen na prezentaci zahraničního umění v českém prostředí a vřazení progresivního domácího umění do světového kontextu.

Platformu neziskové aktivity Tranzitdisplay s mezinárodním programem, podporované silným sponzorem (Česká spořitelna, a. s. – Erste Group), tvoří Vít Havránek, Tomáš Svoboda, Zbyněk Baladrán, Ondřej Chrobák, Tomáš Vaněk, Tomáš Pospiszyl a Jiří Ševčík. Cílem iniciativy je „v době, kdy i v současném umění hrají rozhodující roli vědomosti, znalosti a inovativní myšlení, soustředit se na vystavování jako na nesamozřejmou aktivitu a generovat produkci a komunikaci přístupů a vědomostí o současném umění“. Ve svém prohlášení uvádějí: „zajímá nás umění jako praxe současnosti, která aktivuje sociální prostor i mezilidské vztahy, produkuje vlastní citlivost k věcem i politický rozměr“.

Tranzitdisplay kromě výstav organizuje přednášky (například Charles T. Harrison, Slavoj Žižek, cyklus přednášek a diskusí Architektura a umění ve veřejném prostoru ve spolupráci se sdružením Kruh), projekce, představení, konference a další akce, propojuje své aktivity s jinými oblastmi kultury a vědy, buduje archiv, součástí galerie je čítárna a prodej publikací o současném umění. Výstavní činnost galerie zahájila prezentací mexického umělce Erica Beltrána, následovala výstava kurátorského týmu WHW All Dressed-Up with Nowhere to Go (viz At. č. 2/08), unikátní projekt Mathieua Copelanda Mluvené slovo a expozice finské autorky Eiji-Liisy Ahtily (viz At. č. 11/08). Od 24. 6. se tady prezentuje Ján Mančuška. Současně zde postupně vzniká „stálá mutující skupinová“ výstava Monument Transformace, tvořená z uměleckých děl a textů, reflektujících téma společenské přeměny. Instalace poroste do roku 2009, záměrem je vytvořit univerzální slovník transformace.

Iniciativě se díky programu, otevřené a intenzivní spolupráci se zahraničními institucemi i finančnímu zázemí daří plnit její záměr – stát se centrem „mezinárodní kulturní výměny a sdílení – výstav, uměleckých postojů, idejí i emocí“, jež nemá v českém prostředí konkurenci.

Autor/ka anotace
Marie Haškovcová

Publikováno
2008

Foto

Poznámka

Společné prohlášení tranzit.cz a display, sdružení pro kolektivní praxi o rozdělení tranzitdisplay (1. 4. 2018)

 

Po jedenácti letech plodné a tvůrčí spolupráce oznamujeme, že tranzit a display budou nadále pokračovat ve svých aktivitách odděleně s názvy tranzit.cz a display, sdružení pro výzkum a kolektivní praxi, společný projekt tranzitdisplay tímto ukončil svoji činnost.

Galerie Display byla založena v roce 2001 jako jedna z prvních nezávislých galerií a přinášela na pražskou kulturní scénu zájem o mezinárodní umělecké dění a jeho společenské přesahy. Sdružení tranzit.cz vzniklo v roce 2002 s cílem vytvořit institucionální uspořádání, jehož prostřednictvím by současná kultura mohla kriticky nahrazovat stereotypní vzorec identit, estetik, ekonomických forem a historií. V roce 2007 se obě sdružení spojila, aby vytvořila nový typ instituce, tranzitdisplay. Ten byl orientovaný na společenské a politické přesahy umělecké praxe. tranzitdisplay po dobu své existence organizoval desítky samostatných výstav výrazných mezinárodních umělců a experimentálních kurátorských projektů. Součástí programu byl také doprovodný program, v rámci kterého se uskutečnily stovky přednášek, diskuzí a sympózií. Rozšířený program zahrnoval také aktivity mimo prostor galerie, mezinárodní výzkumně-umělecké projekty, a také Monument transformace, zaměřený na uchopení společenských změn v postkomunistickém prostoru. S radostí oznamujeme, že společná minulost obohatila obě sdružení a precizovala budoucí programy tranzitu i displaye. Organizace zůstávají v úzkém družebním kontaktu, nastal však čas pro novou éru a realizaci samostatných aktivit.

 

Prostor tranzitdisplay (Dittrichova 9, Praha 2) přechází pod hlavičku Display, sdružení pro výzkum a kolektivní praxi. To zde realizuje celoroční kontinuální výstavní, experimentální a diskurzivní program zaměřený na aktuální angažovanou, emancipační politiku v širším uměleckém poli.

 

Také tranzit.cz, zůstává ve stejné ulici, ale na adrese své produkční kanceláře (Dittrichova 13, Praha 2) a v budoucnu se promění v novou platformu zaměřenou na organizaci velké pravidelně konané mezinárodní výstavy současného umění, která se poprvé uskuteční v roce 2020.

Centrum pro současné umění Praha, o.p.s. www.fcca.cz ©2006–2024
Nahlásit chybu