O projektu
CZEN
Artlist — Centrum pro současné umění Praha

Pavlína Morganová

Narozen(a)
1974
Působiště
Praha
Web
http://vvp.avu.cz/o-nas/zamestnanci/pavlina-morganova/

O teoretikovi

Pavlína Morganová je historička umění a kurátorka. Vystudovala dějiny umění na FF UK v Praze. Vyučuje na katedře teorie a dějin umění AVU, kde také zastává funkci prorektorky pro umění, vědu a rozvoj. Od roku 2013 vede Vědecko-výzkumné pracoviště AVU.

Jako první souhrnně zpracovala fenomén českého akčního umění, jímž se zabývala ve své diplomové i dizertační práci. Již na základě diplomové práce vydala publikaci Akční umění (1999), kde uměleckohistorický narativ akčních tendencí 60. až 80. let člení do tří prostupných kapitol. Zatímco v první části se věnuje happeningu 60. let, kolektivním aktivitám ve veřejném prostoru konaným s ambicemi rozpustit umění ve všednodenním životě (Průlom do každodennosti), v následující části shrnuje akce pracující s přírodními elementy včetně zásahů uskutečněných v krajině (Návrat k přírodě). Jádro třetí kapitoly tvoří bodyartové performance 70. a počátku 80. let (Prožitek těla). Akce 90. let získaly více prostoru v druhém, doplněném vydání (2009).

Dílčí otázky akčního umění analyzovala v řadě odborných textů. Spolupracovala například na berlínské výstavě Fluxus East. Fluxus-Netzwerke in Mittelosteuropa kurátorky Petry Stegmann v Künstlerhaus Bethanien (2007) a do výstavního katalogu přispěla studií o reflexi hnutí Fluxus v českých dobových periodikách.

Pro pražskou galerii SVIT připravila výstavu 35 let 7000 kilometrů / Lumír Hladík a Jiří Kovanda (2011), na níž představila L. Hladíka, zapomenutou postavu českého akčního umění. Vedle raných prací J. Kovandy vystavila u nás dosud nezveřejněné dobové fotografie a filmy, které zachycují Hladíkovy performance realizované v období před jeho odchodem do kanadského exilu na počátku 80. let. Oba umělce pojilo přátelství, a jak ukazují některé z vystavených fotografií, svých akcí se navzájem účastnili. Umělcovo dílo z let 1976 až 1981 P. Morganová zpracovala v doprovodné monografii (Lumír Hladík, 2011).

Formát knižního průvodce má její publikace Procházka akční Prahou. Akce, performance, happeningy 1949−1989 (2014), jež mapuje akční projevy neoficiálního umění konané v Praze během socialistické éry. Lokalizuje konkrétní místa akcí (pomocí GPS souřadnic) a prostřednictvím dobové fotografické dokumentace vybízí současného návštěvníka vnímat veřejný prostor v jeho urbanistických a společensko-politických proměnách.

Akce, performance a happeningy uskutečněné před rokem 1989 byly jen sporadicky zachyceny prostřednictvím médií pohyblivého obrazu. A právě soubor těchto unikátních záznamů zpřístupňuje DVD kompilace České akční umění. Filmy a videa 1956−1989 (2015), kterou Morganová připravila ve spolupráci s Terezií Nekvindovou a Slávou Sobotovičovou v rámci edice Vida, kterou vydává Vědecko-výzkumné pracoviště AVU.

Morganová se souběžně s badatelským zájmem o akční umění věnuje také kurátorské reflexi současného umění. Činní tak z pozice historičky umění, která obrací pozornost k nedávné minulosti a pojmenovává východiska aktuálních uměleckých projevů. Mimo jiné je autorkou projektu Artscape.cz (2008), vizuální mapy rozkrývající vztahy a vlivy na současné umělecké scéně.

Výstava Insiders. Nenápadná generace druhé poloviny 90. let (Dům umění města Brna, 2004/2005) prezentovala ranou tvorbu vybraných osobností druhé porevoluční vlny umělců (L. Klodová, J. Mančuška, T. Vaněk, Z. Baladrán, J. Nálevka, P. Ryška, Kamera skura, K. Kintera, P. Kopřiva, A. Kotzmannová). Zvolený název zdůrazňuje komunitní ráz umělecké scény a avizovanou generační nenápadnost kurátorka charakterizuje na základě rozdílů v porovnání s generací předchozí. Zatímco ta započala uměleckou dráhu v době polistopadové euforie, rychle vstoupila na mezinárodní scénu a tvorba jejích příslušníků mnohdy stavěla na velkorysé formě a efektní vizualitě, pro druhou polovinu 90. let bylo příznačné proměněné společenské klima provázené rozčarováním z porevolučního vývoje. Zájem Západu o umělce z východního bloku upadal a pro nastupující generaci nebyla k dispozici fungující galerijní síť. Morganová se soustředila na umělce, jež své postkonceptuální objekty a instalace ukotvili v lokálních společenských souvislostech a bylo pro ně typické „ušlechtilé kutilství“ založené na obyčejných materiálech, rukodělnosti a estetice DIY.

Záměrem výstavy Začátek století. České umění prvního desetiletí 21. století, kterou v roce 2012 připravila pro Západočeskou galerii v Plzni, bylo i přes minimální časový odstup sestavit reprezentativní obraz umění právě ukončených „nultých roků“ s důrazem na nejmladší generaci, jež v této době vstoupila na scénu. Četné zastoupení měli umělci z generace druhé poloviny 90. let a prostor dostali i čtyři osobnosti, které kurátorka považuje za klíčové pro jejich vliv na formování mladého umění (J. Kovanda, J. Surůvka, M. Dopitová a M. Othová). Editorsky pak také připravila stejnojmennou doprovodnou publikaci.

Otázky genderu ve vztahu k umění otevřela její výstava Někdy v sukni. Umění 90. let (Moravská galerie, Brno, 2014), na níž byla vystavena díla 14 umělkyň, počínaje Milenou Dopitovou a Kateřinou Šedou konče, jež vstupovaly do uměleckého provozu v průběhu 90. let a české umění této dekády výrazně ovlivnily. „Devadesátá léta jsou totiž obdobím, v němž je poprvé možné napsat dějiny českého výtvarného umění bez umělců,“ píše Morganová v katalogovém textu a zároveň o povaze projektu dodává, že „není výsledkem nějaké feministické ukřivděnosti, pocitu, že umělkyně 90. let je potřeba takto kolektivně vyzdvihnout a pozitivně diskriminovat – naopak vychází z přesvědčení, že právě ženy na české výtvarné scéně 90. let sehrály nejdůležitější úlohu...“[1] Její kurátorská strategie vykazuje jistou ambivalenci, na jedné straně stojí na genderové konstrukci tím, že vystavuje výhradně ženy-umělkyně, na straně druhé se proti genderovému a feministickému čtení vymezuje.

Rodovými aspekty v umění se Morganová nezabývala poprvé. Již v roce 2003 připravila výstavu 5 žen a 5 otázek (Galerie Jelení, Praha).  Koncepce vyplynula z pochybnosti, zda je možné uspořádat skupinovou výstavu umělkyň, aniž by taková výstava nebyla ocejchována rodovým přívlastkem. Zvolila proto formát výstavy-rozhovoru a přiměla o ženské situaci v umění rozmlouvat především muže. Každá ze zúčastněných umělkyň, včetně kurátorky, si vybrala mužského respondenta (umělce, teoretika), aby mu položila otázky týkající se postavení ženy v současném uměleckém provozu. Jejich odpovědi byly zpřístupněny formou audiozáznamů.

Morganové prozatím poslední výstavní počin Independent Research of Subjectivity (2016) se její dosavadní kurátorské praxi vymyká. Výstava o průzkumu subjektivity měla podobu site specific instalace aktuálních děl umělců různých generací (výjimkou byl Karel Nepraš) v prostorech chátrajících radničních domů zpřístupněných veřejnosti v rámci mezinárodního festivalu 4+4 dny v pohybu.

Závěrem zmiňme kolektivní projety realizované Vědecko-výzkumným pracovištěm AVU. Morganová se editorsky podílela na antologiích České umění 1938–1989. Programy, kritické texty, dokumenty (2001) a České umění 19802010. Texty a dokumenty (2011). V současnosti byl pod jejím vedením dokončen výzkum soustředěný na médium výstavy v českém umění v letech 1957 až 1997.


[1] Pavlína Morganová, Úvod. Někdy v sukni, in: Idem (ed.), Někdy v sukni. Umění 90. let, Moravská galerie a Galerie hl. m. Prahy, Brno 2014. s. 5-6.

Autor/ka anotace
Veronika Menšíková

Publikováno
2019

Profesní životopis

Vzdělání, granty a stipendia

Studium:
2006       
PhD. a PhDr. v oboru dějiny umění, FF UK, Praha

1997        
magisterský diplom v oboru dějin umění, FF UK, Praha

 

Pedagogická a vědecká činnost:
2015             
prorektorka pro studijní záležitosti AVU

2013            
vedoucí Vědecko-výzkumného pracoviště AVU

2012             
seminář Umění po roce 1945, Akademie výtvarných umění v Praze

2010             
přednáška České umění 20. století, Akademie výtvarných umění v Praze

2009–2011     
Study abroad program University of Washington

2004–2010     
úvod do dějin umění, Anglo-americká vysoká škola v Praze

1997             
vědecko-výzkumná pracovnice, VVP AVU

 

Stipendia a ocenění:
2013   
Umělecká cena města Plzně v kategorii Kulturní událost roku (výstava Začátek století)

2012   
Getty Foundation International Travel Grant          

2007   
ISCP, New York (kurátorská rezidence)

 

Konference a sympozia
2014   
102. výroční konference College Art Association, Chicago (garant sekce Performance Art in Central and Eastern Europe)

2013   
Mezinárodní symposium Long Sixties, Ludwig Museum Budapešť

Konference Akce a reakce, Katedra výtvarné výchovy Pedagogická fakulta Univerzita Palackého v Olomouci

2011   
Konference AICA Nulté roky / Od Priestoru po Beskida, Bratislava, Slovensko

2010   
Mezinárodní seminář Art History on the Disciplinary Map in East-Central Europe, Brno, Masarykova univerzita a Sterling and Francine Clark Art Institute

2008   
Sympozium o antologiích českého a slovenského umění 2. poloviny 20. Století, Akademie výtvarných umění v Praze.

Mezinárodní sympozium Na križovatke kultur? Stredná Europa a umenie  20. storocia, Slovenská národní galerie, Bratislava

 

 

Přednášky
2014   
Czech Action Art
, C-MAP, Central and Eastern Europe Group session, Muzeum moderního umění, New York

2013   
Místo v akčním umění, Středy na AVU, Praha

Přednáška v rámci cyklu Dějiny kurátorství současného umění, Ústav pro dějiny umění, FF UK, Praha

2009   
Místa počinu
, Galerie Školská, Praha

Praxe

Projekt ARTSCAPE mapující současnou českou výtvarnou scénu: www.artscape.cz

 

Vědecko-výzkumné pracoviště Akademie výtvarných umění v Praze: http://vvp.avu.cz

Výstavy

Výstavy a akce do databáze nezařazené

2016
Independent Research of Subjectivity. Výstava pro radniční domy, 4+4 dny v pohybu

2014    
Někdy v sukni / Umění 90. let, Moravská galerie v Brně; Galerie hl. m. Prahy

2012   
Začátek století / Beginning of the Century, Západočeská galerie v Plzni, Masné krámy; Galerie výtvarného umění v Ostravě

2011   
35 let 7000 kilometrů / Lumír Hladík a Jiří Kovanda, Galerie SVIT, Praha

2008   
projekt Artscape (www.artscape.cz)

2007   
spolupráce na výstavě Fluxus East / Fluxus-Netzwerke in Mittelosteuropa, Künstlerhaus Bethanien, Berlín

2005    
Insiders/ Nenápadná generace 2. pol. 90. let, Dům umění m. Brna, Dům pánů z  Kunštátu; FUTURA, Praha

2003   
5 žen a 5 otázek, Galerie Jelení, Praha

2001   
Akční Praha, Galerie NoD, Praha

2000
Mezinárodní festival performance Pražský parní válec, Galerie Václava Špály, Praha

Bibliografie

Bibliografie

A Walk Through Prague. Actions, Performances, Happenings 1949-1989, VVP AVU, Praha 2017, 495 s.

 

Procházka akční Prahou. Akce, performance, happeningy 1949-1989, VVP AVU, Praha 2014, 495 s. 

 

Pavlína Morganová, Czech Action Art / Happenings, Actions, Events, Land Art, Body Art and Performance Art Behind the Iron Curtain, Karolinum Press ve spolupráci s University of Chicago Press, Praha 2014

 

Pavlína Morganová (ed.), Někdy v sukni / Umění 90. let, Moravská galerie a Galerie hl. M. Prahy, Brno 2014

 

Pavlína Morganová, „Bez názvu“, in: Jiří Kovanda / Ještě jsem tu nebyl, Muzeum Wspólczesne Wroclaw 2013, s. 19−28.

 

Pavlína Morganová, „Smysl slova spočívá v jeho použití, Jiří Kolář – Yoko Ono“, Sešit pro umění, teorii a příbuzné zóny, 2013, č. 15, s. 34−57.

 

Pavlína Morganová (ed.), Začátek století, Arbor vitae a Západočeská galerie v Plzni, Řevnice−Plzeň 2012

 

Pavlína Morganová, „Možnosti interpretace akčního umění,“ in: Wittlichovi. Sborník žáků k 80. narozeninám Petra Wittlicha, Marie Rakušanová, ed., Karolinum, Praha 2012, s. 227−249.

 

Pavlína Morganová, „Místa činu, akční umění 60. a 70. let,“ in: Místa počinu, Ondřej Horák ed., Praha: Komunikační prostor Školská 28, s. 53–62.

 

Pavlína Morganová, „České výtvarné umění v období transformace. Vztahy umění a „angažovanosti“, Sešit pro umění, teorii a příbuzné zóny, 2010, roč. 4, s. 56−94.

Pavlína Morganová, „Od postmoderny k postprodukci,” in: Mezi první a druhou moderností. Ostrovy odporu. 1985–2012, Jiří Ševčík – Edith Jeřábková, eds., VVP AVU, Praha 2011, s. 111−124.

 

Pavlína Morganová, „Problematika pojmů v českém akčním umění,” Opuscula Historiea Artium, 2011, č. 60, s. 30−40.

 

Jiří Ševčík − Pavlína Morganová − Terezie Nekvindová − Dagmar Svatošová (eds.), České umění 1980−2010. Texty a dokumenty, VVP AVU, Praha 2011.

 

Pavlína Morganová, Lumír Hladík, Galerie SVIT, Praha 2011.

 

Pavlína Morganová, Akční umění, Nakladatelství J. Vacl, Olomouc 2009 (druhé doplněné vydání).

 

Pavlína Morganová, „Je možné připravit dobrou antologii ze špatných textů?,” in: (A) symetrické historie – zamlčené rámce a vytěsněné problémy, VVP AVU, Praha 2008, s. 167–172.

 

Pavlína Morganová, „Fotografie a performance,” Fotograf, č. 11, 2008, s. 3–5.

 

Pavlína Morganová, „Praha – New York 19. 9. 2008 / Rozhovor s Marinou Abramović,”  Fotograf, č. 11, 2008, s. 110–112.

 

Pavlína Morganová, „Fluxus in the Czech Period Press,” in: Fluxus East / Fluxus–Netzwerke in Mittelosteuropa, Petra Stegman, ed., Künstlerhaus Bethanien, Berlin 2007, s. 177−195.

 

Pavlína Morganová (ed.), Insiders / Nenápadná generace druhé poloviny 90. let, Dům umění města Brna, Brno 2005. 

 

Pavlína Morganová, „České akční umění / Problémy s pojmy,“ in: Na križovatke kultúr? Stredná Európa a umenie 20. storočia, SNG, Bratislava 2002, s. 119−128.

 

 

Jiří Ševčík − Pavlína Morganová − Dagmar Dušková (eds.), České umění 1938 – 1989 / Programy, kritické texty, dokumenty, Academia, Praha 2001.

 

Pavlína Morganová, „Historie českých festivalů performance,” in: Pražský parní válec 2000, Praha 2000, s. 5−7.

 

Pavlína Morganová, „Podoby oficiální kultury,” in: Programy a impulzy / České umění 1939 – 1999, VVP AVU, Praha 2000, s. 36–43.

 

Pavlína Morganová, „České akční umění 60. let v dobovém tisku,” in: Akce, slovo, pohyb, prostor / Experimenty v umění šedesátých let, Vít Havránek, ed., Galerie hl. m. Prahy, Praha 2000, s. 54–60.

 

Pavlína Morganová, Akční umění, Votobia, Olomouc 1999. 

Vlastní texty zařazené do databáze

Video

Centrum pro současné umění Praha, o.p.s. www.fcca.cz ©2006–2024
Nahlásit chybu