O projektuNahlásit chybu
CZEN
Artlist — Centrum pro současné umění Praha

Zuzana Štefková

Zuzana Štefková Ph.D. je kurátorka, kritička a historička umění. Získala doktorát v oboru dějin umění na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy s dizertací na téma genderové aspekty tělesnosti v českém současném umění.

Působí na Ústavu pro dějiny umění FF Univerzity Karlovy a na Katedře dějin umění a estetiky Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Mimo jiné přednášela na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně, na Angloamerické univerzitě v Praze a na CIEE (Council on International Educational Exchange).

Je kurátorkou galerie Artwall a spoluzakladatelkou c2c Kruhu kurátorů a kritiků. Zabývá se politickými, genderovými a menšinovými otázkami v umění a uměním ve veřejném prostoru.

Její publikační činnost zahrnuje knihu „Svědectví: Ženským hlasem“, 2012 a následující texty: „Your Body is a Battleground“ (Sborník 1. sjezdu českých historiků umění), 2005; „Tělo umělce v roli umělce“ (Vztahy, jazyky, těla, Sborník 1. sjezdu českých a slovenských feministických studií), 2007; „O ženách a otázkách aneb jak postavit vejce na špičku“ v publikaci Artemis a Faust, 2008; „Takoví normální agnostici? Současné české umění a queer vizualita“ v knize Homosexualita v dějinách českého umění, 2012; „Ztráta identity a nalezení kontinuity: Žena jako unikající subjekt“ ve sborníku Wittlichovi: Sborník žáků k 80. narozeninám Petra Wittlicha, 2012; „Naked Babes, Macho Feminists, and Queer Eyes. Curating Gender in Contemporary Czech and Slovak Exhibition Practice“ v Curating ‘Eastern Europe’ and Beyond. Art Histories through the Exhibition, Maria Orišková ed. 2013. Publikuje v českých a zahraničních časopisech (Umění, Umělec, Flash Art, Profil, Praesence, Gender / Rovné příležitosti / výzkum atd.)

Mezi její kurátorsky koncipované výstavy patří: Middle East Europe (s Tamarou Moyzes), DOX, Praha, 2012, Mamuta Gallery, Jeruzalém, 2011, BIO-POWER, Bratislava, Praha, 2007, Czechpoint (s Tamarou Moyzes), Žilina, Budapešť, Poznaň, Praha, 2006-7.

Umělec
Arismendi Silvina
Bolf Josef
Brody Ondřej
Klodová Lenka
Kopp Antonín
Lang Dominik
Motyčka Petr
Preslová Míla
Svoboda Tomáš
Šiml Michal
Teoretik
Dostál Martin
Hlaváček Ludvík
Kowolowski František
Morganová Pavlína
Centrum pro současné umění Praha, o.p.s. www.fcca.cz 2006–2018
Tyto stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR v rámci programu WebArchiv